Domek z naczepy tira?!

Niemalże codziennie jadąc samochodem czy idąc pieszo, mijają nas tiry.

Czy przyszło Ci na myśl, aby z naczepy takiego tira stworzyć dom dla siebie?

Nie wiemy czy kiedykolwiek przyszłoby nam to do głowy, gdyby nie Aneta i Darek. To Oni byli pomysłodawcami tej koncepcji. Poprosili nas o wsparcie, abyśmy wspólnymi siłami taki domek dla Nich stworzyli. Od początku wizja była jedna – ma być w stylu loft z 1 naczepy (ok 34 m2 – nie wymagający pozwolenia, a jedynie odpowiednich zgłoszeń). Właściciele tego domku kochają styl industrialny. Nie ukrywamy, że my również, stąd ta koncepcja była bliska naszym sercom.

Aneta i Darek wiedzieli czym się zajmujemy, i że kochamy niestandardowe projekty. Dla osób, które jeszcze nas nie znają, to oficjalnie informujemy, że mamy totalnego świra na punkcie urządzania wnętrz 😉

Pewnie zastanawiasz się, jak to jest możliwe, aby zrobić domek z naczepy tira?!

Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne, ale uwaga – nie jest też aż tak proste, jakby się mogło wydawać. Tak jak w przypadku budowy domu, o pewnych rzeczach trzeba pomyśleć wcześniej, już na etapie tworzenia projektu.

Jak w 4 krokach stworzyliśmy domek z naczepy tira?

1. Plan prac i projekt domku

Zanim rozpoczęliśmy jakiekolwiek prace, musieliśmy określić wizję tego, co chcemy zrobić i jak ma to wyglądać.

Tak jak w przypadku budowy domu, poza zakupem odpowiedniej działki, wyborem – w tym przypadku – odpowiedniej naczepy, spełnieniem określonych wymogów i uzyskaniem zgód/pozwoleń, trzeba zaplanować przyłącza mediów oraz stworzyć projekt domu. Tak też było w tym przypadku. Darek zajął się wszelkimi formalnościami, dokonał wyboru naczepy oraz zadbał też o przyłącza itp. My natomiast zajęliśmy się planowaniem domku wewnątrz (m.in. podziałem przestrzeni na kilka pomieszczeń, zaprojektowaniem ich wyglądu i funkcjonalności, stworzeniem mebli oraz znalezieniem pozostałych elementów wystroju wnętrza).

Tak wyglądały początki prac nad projektem:

2. Zakup działki

Mieliśmy już plan i wizję tego, jak chcemy, aby domek wyglądał. Pozostało przejść do konkretnych działań i realizacji założonego planu. Teraz trzeba było skupić się na wyborze i zakupie działki, czyli miejsca, gdzie taki domek miałby powstać.

Aneta i Darek znaleźli wyjątkowo urokliwe miejsce. Blisko miasta, a jednak wieś – cisza, spokój, dookoła lasy i zwierzęta… Miejsce marzenie! Zobacz na poniższych zdjęciach.

Jeśli masz działkę i zastanawiasz się teraz nad możliwościami postawienie na niej takiego domku, to koniecznie zacznij od sprawdzenia warunków zabudowy działki (będziesz miał w nich określone, na co możesz przeznaczyć swoją działkę).

Jeśli natomiast jej jeszcze nie posiadasz, to musisz zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca dla siebie 🙂

Jeśli zastanawiasz się jakie wymogi musi spełniać działka i czy taki domek wymaga pozwolenia na budową, to być może będziesz rozczarowany, ale nie będziemy tutaj pisać o kwestiach formalnych. Przepisy się zmieniają, a my nie chcielibyśmy, abyś sugerując się informacją zamieszczoną tutaj i aktualną na dzień tworzenia domku dla Anety i Darka, popełnił jakiś błąd. W chwili tworzenia tego wpisu, przepisy przewidują możliwość postawienia takiego domku (rekreacyjnego) na zgłoszenie i nie trzeba posiadać pozwolenia na jego budowę.

Poprzez ten wpis, chcielibyśmy Cię jedynie zainspirować i pokazać, że taki domek jest możliwy do wykonania.

Działka już jest. Wszystkie wymogi sprawdzone. Czas na dalsze kroki.

3. Wybór naczepy, transport na działkę i jej posadowienie

Tu mieliśmy prostą sprawę, bo Aneta z Darkiem posiadali już odpowiednią naczepę. Jeśli rozważasz zrobienie takiego domku dla siebie i zastanawiasz się, gdzie znaleźć taką naczepę, to możesz ją kupić poprzez ogłoszenia dostępne w internecie lub spróbować dogadać się z jakąś firmą transportową. Tu zdradzimy Ci sekret! Warto, aby była to chłodnia, gdyż od razu będą w niej usztywnione ściany z izolacją.

Do transportu takiej naczepy musisz wynająć odpowiednią firmę, która bezpiecznie przewiezie w docelowe miejsce, a następnie firmę, która ustawi naczepę w wyznaczonym miejscu (z uwagi na koszty, najlepiej gdyby była to firma lokalna, znajdująca się jak najbliżej Twojej działki).

Przed posadowieniem naczepy, należy przygotować pod nią fundamenty – tu masz wiele możliwości i sposobów na ich wykonanie (zrobić standardowe ławy fundamentowe, zakupić gotowe bloczki itd). W internecie znajdziesz całą masę artykułów na ten temat.

4. Przekształcenie naczepy tira w domek

W końcu nadszedł moment, kiedy mogliśmy rozpocząć najprzyjemniejszą dla nas część prac i przekształcić naczepę w prawdziwy domek.

Wiele prac działo się jednocześnie, ale na pewno trzeba było zacząć od wycięcia otworów na okna, a następnie ich wstawienie.

Kolejnymi krokami było:

  • rozprowadzenie elektryki,
  • pokrycie ścian zewnętrznych i dachu blachą (przed położeniem blachy, ściany zostały dodatkowo ocieplone wełną mineralną, a na dachu został zbudowany stelaż ze spadkiem),
  • pokrycie podłogi żywicą epoksydową (podłoga została oryginalna, pokryta jedynie cienką warstwą, szarej żywicy epoksydowej),
  • postawienie ścianek działowych (wewnątrz wydzieliliśmy miejsce na sypialnię oraz łazienkę; stelaż ścian zbudowaliśmy z kantówek i wypełniliśmy watą, aby wygłuszyć pomieszczenia, do takiej konstrukcji przytwierdziliśmy płyty laminowane, tworzące finalny efekt ścian),
  • wykonanie instalacji hydraulicznych.

Jak się okazało w trakcie prac, z uwagi na ogromne krzywizny ścian i podłoża naczepy, najwięcej trudności sprawiło nam wyrównanie ścian i pokrycie ich płytami laminowanymi. Na wprost wejścia, zamontowaliśmy 8 dużych, poziomych luster. Zrobiły one ogromną robotę, bo nie tylko wizualnie powiększyły wnętrze, ale odbija się w nich również las. Uznaliśmy, że jest to genialne miejsce na ustawienie stołu, bo gdzie przy nim nie usiądziesz, tam masz przepiękny widok na ogród i las. Sufit został obłożony płytami kartonowo-gipsowymi i pomalowany na biało.

Zobacz początki przekształcania naczepy w domek:

Jak już mieliśmy bazę wnętrza, mogliśmy przejść do wypełniania go meblami i dodatkami. Wszystkie meble (kuchnia, szafa, stół, komoda, stolik kawowy, meble do łazienki, meble do sypialni – łóżko i zabudowa meblowa) oraz drzwi przesuwne do łazienki i sypialni, były wykonane przez nas na zamówienie.

Zobacz jak wypełniliśmy domek meblami:

Efekt finalny:

Teraz widzisz, że mały domek (ok 35 m2) można wykonać nawet z naczepy tira. Niesłychane, prawda?! Uwierz, że my też byliśmy zaskoczeni tym pomysłem, ale że kochamy wyzwania, bez wahania podjęliśmy się tej realizacji.

Ciekawi jesteśmy Twojej opinii. Czy podoba Ci się domek w takim stylu? Jak oceniasz naszą realizację?

Napisz w komentarzu, co o tym myślisz i czy też chciałbyś taki domek.

Pozdrawiamy Cię serdecznie!

Zespół WYMIAROWI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *